* PETER PAN *

If You’re Ready, Your Journey To The Neverland Begins…
We are sure that - like us - you are dreaming at certain times of your life, and waiting for the fairies who will enter from the window to turn your dreams into reality. When you sleep at night - as if organizing a drawer - you do accumulate things at one of the corners of your mind one by one, and you wake up with the most beautiful and refreshing thoughts in the morning, this means that this notebook is in the right hands!
If you want to travel to the Neverland with “Peter Pan and Wendy” from world classics, you simply need to release your mind and just “fly”.
Following the precious works of the world literature “The Little Prince”, “Alice in Wonderland” and “Sherlock Holmes”, our adventure in the fourth year continues with the inspired story of “Peter Pan and Wendy,” written by the Scottish author James Matthew Barrie. Presenting quotations from the book translated by Nihal Yeğinobalı for Can Publishing for Kids, the notebook is ready to be your fellow traveller with 12 different illustrations specially produced!
As Ersa, we would like to thank the young illustrators with whom we have reunited under the roof of the design, art and ideas library Box in a Box Idea, and you for reaching this notebook.
If you’re ready, your journey to the Neverland begins…
Wishing you all the best,
Ersa Furniture


Hazırsan, Düşler Ülkesi’ne Yolculuğun Başlıyor…
Eminiz ki sen de - bizler gibi - hayatının belirli dönemlerinde hayal kuruyor, düşlediklerini gerçeğe dönüştürecek perileri bekliyorsun camdan içeriye girecek… Eğer gece uyuduğunda - aynı bir çekmeceyi düzeltir gibi - aklından geçenleri tek tek zihninin bir köşesinde biriktiriyor, sabah kalktığında düşüncelerin en güzelleri ve ferahıyla uyanıyorsan, demek ki bu defter doğru ellerde!
Sen de dünya klasiklerinden “Peter Pan ile Wendy” ile Düşler Ülkesi’ne yolculuk yapmak istiyorsan, zihnini serbest bırakıp “uçman” yeterli.
Dördüncü yılına giren defter serüvenimiz; dünya edebiyatının değerli yapıtları “Küçük Prens”, “Alice Harikalar Diyarında” ve “Sherlock Holmes”un ardından, İskoç yazar James Matthew Barrie tarafından kaleme alınan “Peter Pan ile Wendy”nin ilham dolu hikayesiyle devam ediyor. Nihal Yeğinobalı tarafından Can Çoçuk Yayınları için çevrilen kitaptan alıntıların yer aldığı defter, özel olarak üretilen 12 farklı illüstrasyonuyla yol arkadaşın olmaya hazır!
Ersa olarak; tasarım, sanat ve fikir kütüphanesi Box in a Box Idea çatısı altında yeniden buluştuğumuz genç illüstratörlere ve bu deftere ulaştığın için sana teşekkür ederiz.
Hazırsan, Düşler Ülkesi’ne yolculuğun başlıyor…
Sevgiler,
Ersa Mobilya
ÇİZER/ILLUSTRATOR: ETHEM ONUR BİLGİÇ
ÇİZER/ILLUSTRATOR: SEDAT GİRGİN​​​​​​​
ÇİZER/ILLUSTRATOR: SİBEL AÇIKALIN AKGÜN
ÇİZER/ILLUSTRATOR: HÜSEYİN SÖNMEZAY
ÇİZER/ILLUSTRATOR: ZÜLAL ÖZTÜRK
ÇİZER/ILLUSTRATOR: HÜSEYİN SANDIK
ÇİZER/ILLUSTRATOR: MERVE ATILGAN
ÇİZER/ILLUSTRATOR: CEYHUN ŞEN
​​​​​​​
ÇİZER/ILLUSTRATOR: METE KAPLAN EKER
ÇİZER/ILLUSTRATOR: ECE AĞIRTMIŞ
​​​​​​​
ÇİZER/ILLUSTRATOR: ELİF YEMENİCİ
ÇİZER/ILLUSTRATOR: TAYFUN PEKDEMİR
​​​​​​​
For Order / Sipariş İçin: shop.ersamobilya.com


For Order / Sipariş için: shop.ersamobilya.com

You may also like

Back to Top